Blíží se příchod jara a s ním klepe na dveře i nový [ASP].NET Core 3.0, EF Core 3.0 a další související technologie. .NET Core 3.0 nyní můžete zkoušet ve verzi Preview 2. Nová verze vývojářského stacku přinese rozsáhlý update s řadou novinek a změn.
Dotnet News #2 Přečíst on-line verzi
Dotnet News
TÉMA ČÍSLA Co se chystá v .NET Core 3.0?

Zima je v plném proudu, ale blíží se i příchod jara a s ním klepe na dveře i nový [ASP].NET Core 3.0, EF Core 3.0 a další související technologie. .NET Core 3.0 nyní můžete zkoušet ve verzi Preview 2. Nová verze vývojářského stacku přinese rozsáhlý update s řadou novinek a změn.

  • podpora pro Windows desktop aplikace (WinForms, WPF)
  • podpora pro Entity Framework 6
  • podpora tvorby client-side webových aplikací v C# (nyní Blazor)
  • podpora pro jazyk C# 8.0 a .NET Standard 2.1

S příchodem verze .NET Core 3.0 v podstatě odpadne větev typu "Vývoj ASP.NET Core nad tradičním .NET 4.x runtime" a všechny ASP.NET Core 3.0+ aplikace poběží výhradně nad .NET Core 3.0+ runtime. Nové verze jazyka C# (počínaje C# 8.0) budou mít některé funkce, které budou dostupné pouze v novém .NET Core frameworku.

Pokud přetavíte WinForms aplikace tak, aby běžely nad .NET Core, získáte tím výrazně lepší výkonnost a výsledkem publikace aplikace bude vždy jen jeden spustitelný soubor. Zároveň to znamená, že (win desktop) aplikace vytvořené nad .NET Core již nebudou multiplatformní, ale svázané s Windows API. V případě webových aplikací se žádné drama nekoná a většina aplikací bude typicky schopna běžet i na ostatních platformách.

ASP.NET Core 3.0 přinese aktualizovaný metabalíček Microsoft.AspNetCore.App, který bude opět o něco osekanější vzhledem k 3rd party knihovnám, které nejsou pod kontrolou Microsoftu. Z balíčku nově zmizí Newtonsoft.Json, Entity Framework Core a Roslyn. Některé balíčky budou mít svou náhradu v podobě jiných metabalíčků, které budou mít za cíl pouze stabilizovat framework a verzování. Příkladem budiž Microsoft.AspNetCore.Mvc.NewtonsoftJson.

Entity Framework Core 3.0 nabídne podporu M:N vztahů a pravděpodobně (byť jsem lehce skeptický) také podporu Cosmos DB. Zajímavá pro vývojáře může být podpora reverse engineeringu pro databázová views a tradičně nemálo výkonnostních vylepšení.

Jak se v tom všem vyznat?

Ztrácíte-li se v záplavě novinek a potřebujete se zorientovat a zjistit, co pro vás nová verze .NET Core 3.0 znamená a jak se připravit na breaking changes v ASP.NET Core 3.0, napište mi a můžeme se domluvit například na přednášce ve vašem týmu. Pokud se chystáte na konferenci Fresh IT, budu tam mít přednášku zaměřenou právě na .NET Core 3.0.

VÝVOJÁŘSKÉ TIPY Private repozitáře na GitHubu zdarma

Většina vývojářů to již zaznamenala, nicméně pro ostatní připomínám, že od ledna je možné si na GitHubu zdarma vytvářet privátní repositáře. Zároveň bych rád odkázal na článek Michala Valáška, s jehož pohledem na tuto novinku jsem se ztotožnil.

Šablona pro vývoj RESTových API

Vývoji REST API se věnuji již několik let pro nejrůznější klienty. Mám proto radost, že právě REST se těší velmi dobré podpoře ze strany ASP.NET Core. Čeká-li vás milá povinnost napsat nové RESTové API, doporučuji se podívat na volně dostupnou šablonu projektu Apic, kterou jsem pro vývojáře zdarma uvolnil na GitHubu. Tato šablona obsahuje kompletní konfiguraci webové služby, ze které můžete vycházet nebo se jí inspirovat. O šabloně a best-practices mluvím nyní na konferencích G2B Tech-Ed a ShowIT v Bratislavě. V blízké době zveřejním sestřih ze záznamů přednášek.

Podpora ASP.NET Core 2.2. v Azure DevOps

Pokud jste chtěli ještě začátkem roku používat ASP.NET Core 2.2 v Azure DevOps Pipelines, narazili jste pravděpodobně na potíže během restore packages. Na žádném z výchozích agentů nebyl totiž dostupný .NET Core SDK verze 2.2.x. Podporu bylo nutno zajistit pomocí dodatečného tasku .NET Core SDK Installer, který se postaral o instalaci SDK a zajistil tak bezproblémový restore balíčků. Stejný trik budete moci použít i u budoucích (nebo preview) verzí .NET Core. .NET Core SDK 2.2 již byl na agenty přidán.

Přeposlání e-mailů na vlastní doméně

Potřebujete občas přijmout e-mail k vlastní doméně, u které nepoužíváte žádnou e-mailovou službu? Chcete si nechat zaslat autorizační informaci na admin@mojedomena.cz, ale žádný takový mail nemáte? Máte-li možnost spravovat DNS, můžete s úspěchem použít službu https://forwardemail.net. Pomocí nastavení MX a TXT záznamů si můžete jednoduše forwardovat e-mail do své soukromé schránky.

Azure Functions V2 podporují .NET Core

Nedávno byla uvolněna nová verze služby Azure Functions. Vyzkoušel jsem podporu .NET Core a s pomocí Visual Studia vytvořil primitivní funkci, která umí komunikovat s SQL Serverem a na základě HTTP požadavků provádět redirect na různé stránky s podporou počítání prokliků. Funkci používám na můj zkracovač odkaz.me a pokud chcete vidět, jak to vypadá pod pokličkou, kód jsem vypustil volně na GitHub.

Publikace Xamarin.Android aplikací

Píšte-li Xamarin.Android aplikace a čeká vás jejich publikace, určitě si přečtěte přehledový článek od Vojty Mádra, který na svém blogu proces publikace shrnuje.

AKCE A UDÁLOSTI O čemu budou příští Dotnet Talks #3

Na stránce Dotnet Talks nyní naleznete ke stažení materiály z druhého setkání. Jako odběratelům těchto novinek vám mohu přednostně oznámit termín dalšího setkání, které proběhne 3. dubna 2019 od 16:00 a to opět v Microsoftu. Registraci spustím během března a tématem dalšího setkání bude "Front-end pro dotnet vývojáře". Speakery právě domlouvám.

Nová školení (ASP).NET Core

Od nového roku se můžete přihlásit na má zcela nová školení zaměřená na technologie .NET Core, vývoj webových aplikací s ASP.NET Core a vývoj webových služeb s ASP.NET Core. Školit budu ve společnosti OKsystem a kromě teoretického základu na vás čeká vždy jedno komplexní demo, na kterém si budete moci každou technologii osahat.

Konference Fresh IT

OKsystem chystají na 12. března konferenci Fresh IT zaměřenou především na IT profesionály. Během jednoho dne se dozvíte o tématech IoT, Krypto, SharePoint, Machine Learning a chybět nebude ani můj příspěvek na téma [ASP].NET Core 3.0. Registrace je nutná na webu konference.

Prague .NET Meetup je zpět

Jakub Jenis po delší odmlce vrací na scénu Prague .NET Meetup. Ten nejbližší se plánuje na 26. února a jeho téma nese název "Security threats of microservices running in the cloud". Více o setkání najdete na stránce meetupu.

OBSAH KE STAŽENÍ Zajímavé záznamy přednášek z HAVITu

Každý čtvrtek se konají v HAVITu přednášky na různá témata, která připravují přímo členové vývojářských týmů. Robert Haken tyto přednášky zdarma zveřejňuje na YouTube kanálu, kde si je můžete v klidu poslechnout.

MSDN magazín zdarma

Zjistil jsem, že mnoho vývojářů neví o možnosti odebírat zdarma MSDN magazín. Zatímco jeho tištěná verze do schránky pár dolarů stojí, online verze je zdarma a po uplynutí několika týdnů si lze stáhnout vždy i PDF verzi. Na stránce MSDN archivu si můžete prohlédnout historicky všechna vydání.

Happy coding!

Mirek H.

Facebook Twitter LinkedIn YouTube
Copyright (C) 2018 - Všechna práva vyhrazena
Pokud nechcete dostávat další e-maily - můžete se odhlásit zde