V tomto díle Dotnet News se podíváme na nové verze .NET Core a související technologie, ohlédneme se za konferencí Developer Days 2018 a dozvíte se, kdy se budou konat příští Dotnet Talks.
Dotnet News #1 Přečíst on-line verzi
Dotnet News
Uvolněn ASP.NET Core 2.2 + EF Core 2.2
Na konferenci Microsoft Connect(); 2018 bylo představeno několik zajímavých novinek. Jednou z nich je i uvolnění .NET Core 2.2 a s ním souvisejících technologií ASP.NET Core a EF Core.

ASP.NET Core 2.2

Je vidět, že Microsoft investuje poměrně velké úsilí do funkcí souvisejících se stavbou webových API. V první řadě byla přidána lepší podpora specifikace Open API. Lze si přidat nové analyzery, které kontrolují konvence kolem API endpointů tak, aby byla dodržena specifikace Open API. Díky tomu dokáže například Swagger řádně generovat dokumentaci.

Microsoft přidal velmi dobrou podporu pro Health Check, díky čemuž lze kontrolovat připojení do různých služeb. Komu by to nestačilo, Microsoft doporučuje implementovat Beat Pulse, který nabízí Health Check pro celou škálu různých služeb jako SQL Server, Redis, Azure Services apod. Implementace je snadná pomocí připraveného NuGet balíčku.

Tradičně se zapracovalo i na performance. Vylepšení se dočkala především validace a systém routování, který bude Microsoft dále přepracovávat a jehož novou podobu dostaneme s verzí ASP.NET Core 3.0. Pokud chcete využívat novou implementaci a chování frameworku, nezapomeňte nastavit compatibility level ve Startup.cs:

services.AddMvc().SetCompatibilityVersion(CompatibilityVersion.Version_2_1);

Entity Framework Core 2.2

EF Core 2.2 přináší spíše menší novinky. Z nich vyjmenujme například podporu pro Spatial Data podobně jako v EF 6 (IGeometry, Point..) nebo Query tags, díky kterým se dá lépe vyhledávat v SQL logu. Větší, a z mého pohledu kontroverzní novinkou jsou kolekce Owned Types. EF Core 2.2 je zpětně plně kompatibilní až na jednu hlášenou drobnost související s Owned Types. Kompletní přehled novinek včetně příkladů je sepsaný v oficiálním postu. Ve zmíněném článku se dočtete i o chystaných novinkách v EF Core 3.0.

.NET Core 3.0 Preview 1

Před nedávnem se objevily první verze .NET Core 3.0 a Microsoft nakonec uvolnil i první veřejnou verzi .NET Core 3.0 Preview 1. V rámci této verze se můžeme těšit na podporu EF 6, Azure Cosmos DB v EF Core, podporu C# 8 a .NET Standardu 2.1. Vzhledem k tomu, že dost souvisejících komponent ještě není uvolněno, je tato preview verze určena spíše pro kutily a early adopters. Pokud vyvíjíte WinForms nebo WPF aplikace, potěší vás právě podpora .NET Core 3.0 a možnost publikace aplikací do jednoho balíčku. Více o .NET Core 3.0 se dočtete v tomto článku na MS blogu.

Visual Studio 2019 - Preview

Microsoft také uvolnil nové Visual Studio 2019 v Preview verzi, kterou si můžete nainstalovat a vyzkoušet vedle produkčního VS 2017. Co se týče novinek, naprostá většina se týká produktivity a toolingu. Ucelený přehled najdete ve videu od Allison Buchholtz-Au

Konference a komunitní akce
Jak už to bývá, prosinec je dojezdovým měsícem, ve kterém se příliš mnoho akcí nekoná. V lednu se ale situace výrazně zlepší.

DotNET Talks #2 & .NET CZ Podcast
Jak jsem slíbil, chystám další setkání DotNET Talks #2, které se uskuteční 17. ledna 2019 v Microsoftu. Oproti minulému setkání jsem posunul začátek na 16 hodinu. Pro nedočkavé jsem již otevřel registraci, ačkoliv program teprve chystám. Do programu nově vstoupí také Martin Šimeček a Vojta Mádr, kteří budou v rámci DotNET Talks natáčet novou epizodu .NET CZ Podcastu, který doporučuji každému odebírat. Nejnovější díl byl sestaven na konferenci Update Conference 2018 a stojí za poslech!
Záznamy z Developer Days Praha 2018
Dne 12. listopadu uspořádala společnost HAVIT s Microsoftem konferenci Developer Days Praha 2018 & Azure DevOps Bootcamp. Pokud jste ji nestihli, určitě vás potěší záznamy přednášek.
Vybrané články a videa
Robert Haken Jirka Činčura Michal Altair Valášek
Doufám, že jste v prvním vydání našli plno inspirace a tipů, které vás po zbytek měsíce zabaví. Pokud máte tipy na vylepšení zpravodaje nebo obecné otázky kolem novinek, určitě se na mě obraťte. Stačí odpovědět na tento email.

Přeji pěkné prožití vánočních svátků.
Facebook Twitter LinkedIn YouTube
Copyright (C) 2018 - Všechna práva vyhrazena
Pokud nechcete dostávat další e-maily - můžete se odhlásit zde